Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

A közös költség tartozás rengeteg kellemetlenséget okozhat…

Mi történt?

Egy budapesti társasházban vita alakult ki a közös költség tartozás miatt. A társasház közgyűlése egy határozatot fogadott el, amely szerint a jelentős közüzemi és közös költséggel tartozó lakásokat a melegvíz- és fűtés-szolgáltatásból kizárják. Egy lakás használója (felperes) azonban sérelmezte, hogy a korlátozás jogellenesen érintette őt. Ebből per lett, amely egészen a Kúriáig jutott.

Kéthavi közös költség tartozás = hideg zuhany!

A közös költség hátralék behajtása általában nem egyszerű feladat. Ezért a társasház közgyűlése úgy döntött, hogy a legalább kéthavi közös költség tartozással rendelkező lakások esetében a szolgáltatásokat korlátozhatják, amíg a tulajdonosok nem rendezik tartozásaikat. Az érintettek erről figyelmeztetést kaptak, és az alperes, a társasház kezelője, kiemelte, hogy nemcsak a befizetést, hanem annak igazolását is határidőig kérik.

A felperes egy adott lakást lízingelt, amelynek tulajdonosa egy bank volt. A felperes közös költség tartozás behajtása során felszólítást kapott, de még időben befizette a tartozását. Azonban a fizetésről nem értesítette a közös képviselőt a határidő lejárta előtt. Ennek következményeként február elején a lakásban a melegvíz- és fűtés-szolgáltatást korlátozták. Másnap, a visszakapcsolási díj megfizetése után állították helyre a szolgáltatásokat.

Hogyan döntött a bíróság?

Az ügyben az elsőfokú bíróság a felperes javára döntött, és kimondta, hogy az alperes birtokháborítást követett el. Az indokolás szerint a felperes, mint a lakás használója, jogosult volt a birtokvédelemre. A szolgáltatás kikapcsolása – különösen télen – jogellenesen akadályozta őt a lakása használatában.

A másodfokú bíróság azonban megváltoztatta az ítéletet. Szerintük az alperes a közgyűlés érvényes határozatát követte, amely kötelező érvényű volt a lakás használójára is, nemcsak a tulajdonosra. A felperes elmulasztotta a tartozás kiegyenlítését igazolni, ezért a korlátozás indokolt volt.

Végül a Kúria a másodfokú ítéletet helyben hagyta. Kiemelték, hogy a társasház közgyűlési határozatai nemcsak a tulajdonosokra, hanem az ingatlant bármilyen jogcímen használókra is vonatkozhatnak. A Kúria szerint a közös képviselő jogszerűen hajtotta végre a határozatot, és a felperes nem bizonyította időben a tartozás rendezését. Ezért a szolgáltatás korlátozása nem minősült jogellenesnek.

Konklúzió

Ez az eset rámutat arra, hogy a társasházak működésében a közgyűlési határozatok kiemelt szerepet játszanak, és azok betartása nemcsak a tulajdonosokra, hanem az ingatlanhasználókra is kötelező. Egyértelmű, hogy az előírások pontos követése és a határidők betartása elengedhetetlen, különösen közüzemi hátralék és közös költség tartozás rendezése esetén. Az ügy tanulsága az is, hogy a kommunikációs mulasztások jelentős következményekkel járhatnak a társasházi együttélésben.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom