Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Fontos, hogy mit tartalmaz a társasházi alapító okirat…

Mi történt?

A Kúria nemrég precedens értékű döntést hozott egy társasház birtokháborítással kapcsolatos ügyében. Egy társasház udvarán zajló konfliktus fajult bírósági üggyé, miután egy lakó (felperes) birtokháborítás miatt pert indított.

A vita egy társasház közös udvarán található gépkocsibeálló kizárólagos használata körül bontakozott ki. A felperes állítása szerint egy régi szerződés biztosította számára az ügy középpontjában álló gépkocsibeálló kizárólagos használati jogát.

Az évek során több adásvétel zajlott le, amelyekben a lakással együtt a beálló kizárólagos használati joga is átruházásra került. Az alperesek azonban mechanikus parkolásgátlóval akadályozták meg a hely használatát, ami komoly vitát váltott ki a lakók között.

Az ok a társasházi alapító okirat tartalma

A gépkocsibeállót a társasház alapító okirat az egyik lakáshoz rendelte kizárólagos használatra. Ez a jog az évek során minden tulajdonosváltással együtt átszállt az új tulajdonosokra, a felperes pedig közel két évtizeden át akadálytalanul használta a parkolóhelyet.

Az alperesek azonban arra hivatkozva szerelték fel a parkolásgátlót, hogy társasházi alapító okirat rendelkezései már nem érvényesek, és a parkolóhelyek használatáról a társasház közgyűlésének kell döntenie. A felperes a bíróságon kérte a parkolásgátló eltávolítását és a kizárólagos használat visszaállítását.

Hogyan döntött a bíróság?

Az elsőfokú bíróság elutasította a felperes keresetét, azzal érvelve, hogy a 2004-es társasházi törvény hatálybalépése után a társasház alapító okirat már nem érvényes az ilyen jellegű megállapodásokra.

A másodfokú bíróság azonban másképp döntött: kimondta, hogy a felperes jogosult a parkolóhely használatára, mivel hosszú időn keresztül zavartalanul birtokolta azt, és a társasház lakói hallgatólagosan elfogadták ezt a gyakorlatot.

A Kúria döntése

Az alperesek fellebbezése nyomán a Kúria elé került az ügy, amely végül a felperes javára döntött. A Kúria szerint az alapító okirat azon részei, amelyek nem sértik a társasházi törvényt, továbbra is érvényesek.
Emellett a hosszú távú használati szokás és a társasházi közösség hallgatólagos beleegyezése jogilag megalapozta a felperes kizárólagos használati jogát. Az ítélet kötelezte az alpereseket a parkolásgátló eltávolítására, biztosítva ezzel a felperes zavartalan hozzáférését a parkolóhelyhez.

Az ügy kimenetele

A Kúria döntése után az alperesek kötelesek voltak eltávolítani a mechanikus parkolásgátlót, ezzel helyreállítva a felperes kizárólagos használati jogát. Az ítélet értelmében a parkolóhelyet a felperes szabadon használhatja, ahogyan azt az elmúlt két évtizedben is tette. Így megszűnt a konfliktus, és a lakóközösség számára a társasházi alapító okirat által rögzített jogok ismét egyértelművé váltak.

Konklúzió: Az alapító okirat társasház esetén mindent visz!

Ez az eset világosan megmutatta, hogy az alapító okirat társasház esetében nagy jelentőségű, szövege kiemelten fontos a közös tulajdon használati jogainak tisztázásában. A hosszú távú, elfogadott gyakorlat szintén nagy súllyal esik latba a bíróság döntésében.
A Kúria ítélete azt üzeni, hogy a közös tulajdonhoz fűződő viták megoldása érdekében érdemes tiszteletben tartani az alapító okiratot, és a közösségen belül tisztázni a jogosultságokat, mielőtt a helyzet jogi útra terelődik. Az átlátható kommunikáció és a jogi keretek betartása elősegítheti a békés együttélést a társasházakban.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom