Társasházi közös költség túlfizetése

Mi történik akkor, ha nem ismerik el a közös költség befizetését?

Miből indult ki a jogvita?

Egy társasház közgyűlése célbefizetést rendelt el a közös épület műszaki állapotának javítására. A lakók tulajdoni hányaduk arányában teljesítették a befizetéseket, melyekkel a társasház a közös épületrészek javítását finanszírozta. Az egyik tulajdonos azonban később vitatta, hogy a befizetéseivel megfelelően számoltak-e el, és jogalap nélküli gazdagodás címén keresetet indított a társasház ellen.

A társasházi közös költség kiszámítása, elszámolása nem lehet önkényes!

Az érintett tulajdonos két lakással rendelkezett a társasházban, de egyik lakását időközben elajándékozta. Korábban lakóként jelentős összegeket fizetett be előre. Miután a lakás tulajdonjoga megszűnt, a tulajdonos kérte a társasházat, hogy számoljon el a korábbi befizetéseivel közös költségként. A társasház azonban nem tett eleget a kérésnek, arra hivatkozva, hogy a befizetést – a társasházi felújítási alap részeként – már az épület javítására fordították, így nem gazdagodtak jogalap nélkül.

A bírósági ítéletek

Az elsőfokú bíróság elutasította a keresetet, kimondva, hogy a társasház nem gazdagodott jogalap nélkül. A közös költség előrefizetése idején a felek között szerződéses jogviszony állt fenn, amely utóbb, a tulajdonjog megszűnése esetére sem teheti jogcím nélkülivé a szerződéses alapon teljesített befizetéseket. Az előrefizetéseket a közös költség részének tekintették, és a társasház ezeket az összegeket az épület állapotának javítására fordította. Az ítélet szerint a társasház korlátozott jogképessége miatt nem szerezhetett tulajdont a befizetésekből, így gazdagodása kizárt.

A másodfokú bíróság azonban másként döntött: kötelezte a társasházat a túlfizetés visszafizetésére. Indoklásuk szerint a befizetések egy része jogalap nélkülivé vált, amikor az érintett tulajdonos tulajdonjoga megszűnt. A bíróság arra is hivatkozott, hogy a társasház a közgyűlési határozat szerint bizonyos feltételekkel köteles lenne a többletfizetést visszatéríteni.

A Kúria ítélete

A legfelsőbb bíróság helybenhagyta a másodfokú döntést, megállapítva, hogy a társasház nem tarthatja meg a jogalap nélkül kifizetett összeget, még akkor sem, ha azt az épület karbantartására fordították. Az ítélet hangsúlyozta, hogy az előrefizetés nem válhat automatikusan közös költséggé, ha a tulajdonosi jogviszony megszűnik, és ilyenkor elszámolásra van szükség.

Mit szűrhetünk le az ügyből?

A Társasházi Törvény közös költség kapcsán egyértelműen rendelkezik, mégis, ha elszámolásról van szó, adódhatnak bonyolult jogi kérdések.

A társasházak számára elengedhetetlen, hogy a lakók befizetéseit megfelelően kezeljék, és hogy a jogi előírásokat betartsák az ilyen típusú pénzügyi tranzakciók során.

Az eset arra is felhívja a figyelmet, hogy egy tulajdonos jogviszonya megszűnésekor fontos az elszámolás, különben jogalap nélküli gazdagodás állhat fenn. A bírósági döntések segítenek tisztázni a közös költségek visszatérítésére vonatkozó jogi kereteket, és biztosítják, hogy minden tulajdonos tisztességes bánásmódban részesüljön.

Társasházi közös költség túlfizetése – Konklúzió

A társasházi közös költségek kezelése komplex jogi helyzeteket eredményezhet, különösen, ha a tulajdonosi jogviszonyok változnak. A jogi eset rávilágít arra, hogy a társasházi közös költségek kezelése nem csupán pénzügyi kérdés, hanem komoly jogi felelősséget is jelent a közgyűlés és a közös képviselő számára. A végső ítélet is hangsúlyozza, hogy az elszámolás szükségessége nem elhanyagolható, és minden tulajdonosnak joga van az átlátható és korrekt pénzügyi elszámolásra.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom