Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A Tetőtér Árnyékában – Jog és Igazság Közös Tulajdonban

Minden fontos részlet kerüljön bele a társasház alapító okirat módosításába!

Mi történt?

Egy társasházban lakást vásárló tulajdonosok (felperesek) jogi ügybe keveredtek az alapító okirat tartalma és a közös tulajdon használati szabályai miatt. Az ingatlan megvásárlásakor megkapták a társasház alapító okiratát, amely tartalmazta a közös ingatlanrészek használati rendjét.

Az okirat jelezte, hogy a tetőtér beépítését követően módosításra kerül sor. A tetőtér kialakítása után a módosított alapító okirat ugyanazokat a közös területi használati szabályokat tartalmazta, de nem tüntette fel a tetőtérben kialakított új ingatlanokat. A felperesek keresetükben a módosított alapító okirat részbeni érvénytelenségét kérték megállapítani.

Szerintük így egy fabatkát sem ér a társasház alapító okirat módosítás

A vitát az okozta, hogy az alapító okirat nem tartalmazta a tetőtérben kialakított ingatlanokat, ezáltal azok jogi helyzete bizonytalan maradt. A felperesek szerint ez érvénytelenné tette a módosított alapító okiratot, mivel nem tért ki az új ingatlanokra vonatkozó rendelkezésekre.

Hogyan döntött a bíróság?

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Indoklásában kifejtette, hogy a közös területek használatát szabályozó rendelkezések a társasház házirendjének részét képezik, de nincs jogi akadálya annak, hogy ezek az alapító okiratban is szerepeljenek.

Az alapító okiratban a dologi jellegű rendelkezéseket kötelező feltüntetni, de egyéb szabályok is belefoglalhatók, amelyek a tényleges használatot rendezik.

A bíróság rámutatott arra is, hogy a társasház tulajdonosai közgyűlési határozattal módosíthatják a közös területek használatát, amennyiben az nem ütközik jogszabályba.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, megerősítve, hogy az alapító okirat kötelező tartalmi elemei mellett egyéb megállapodások is rögzíthetők benne, különösen a társasház közös tulajdon használatára vonatkozóan. Ugyanakkor a bíróság hangsúlyozta, hogy a társasházi törvény tartalmilag korlátozza az alapító okiratba bekerülő rendelkezéseket, és az eltérést nem engedi meg az e kérdésben meghatározott szabályoktól.

A Kúria döntése

A Kúria megerősítette a korábbi bírósági ítéleteket, kifejtve, hogy az alapító okirat nem érvényesíthető visszamenőlegesen az új tetőtéri lakások vonatkozásában, ha azok nincsenek benne kifejezetten feltüntetve. A Kúria szerint az alapító okiratában foglalt társasház közös tulajdon használati megállapodások kötelmi jogi érvénnyel bírnak, és csak valamennyi tulajdonostárs egyetértésével vagy bírósági úton módosíthatók.

Az ügy kimenetele

A Kúria ítélete megerősítette, hogy az alapító okirat nem érvényteleníthető pusztán azért, mert a tetőtéri lakásokat nem tartalmazza, azonban semmi sem áll egy újabb társasház alapító okirat módosítás útjába, ami elengedhetetlen az ingatlanok jogi helyzetének egyértelmű rendezése érdekében.

Konklúzió: mindig legyen naprakész a társasház alapító okirat!

A társasház alapító okiratában a kötelező elemek mellett kötelmi jogi érvénnyel rendelkező szabályok is szerepelhetnek, ám ezek módosítása csak a tulajdonostársak egyhangú döntése vagy bírósági eljárás útján lehetséges. Az eset rávilágít arra, hogy az alapító okirat pontos és naprakész vezetése kulcsfontosságú a jövőbeli jogviták elkerülése érdekében.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom