Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Hiába volt kulcsa, a(z) (első) felperest a zárt kapu akadályozta a közlekedésben…

Miért indult birtokvédelmi eljárás?

Egy négylakásos társasházban jogvita alakult ki két tulajdonos között, amely végül a Kúria elé került. A vita középpontjában egy előkertben elhelyezett vaskapu állt, amelyet a felperes (aki igényt terjeszt elő) biztonsági okokból kulccsal lezárt. Az alperes úgy érezte, hogy a kapu akadályozza őt a közös terület szabad használatában, ezért birtokvédelmi eljárást kezdeményezett. Az ügy során több bírósági fórum is eltérő álláspontra helyezkedett.

A felek közti vita kiváltó oka egy zárt vaskapu

A társasházhoz tartozó kert közös tulajdonban állt, így annak használatára minden tulajdonos jogosult volt. A felperes egy vaskaput szerelt fel az előkertben, amelyet kulccsal zárt le, és az alperes részére is biztosított egy kulcsot.

Az alperes azonban nem vette át a kulcsot, hanem a város jegyzőjéhez fordult, hogy birtokvédelmi eljárást kezdeményezzen, mert a kapu szerinte akadályozta a közlekedésben. A jegyző határozatában helyt adott a birtokvédelmi kérelemnek, és kötelezte a felperest a kapu zavartalan használatának biztosítására, valamint a zár eltávolítására. A felperes ezt a döntést sérelmezve pert indított.

Milyen bírósági döntés született a társasház birtokvédelem ügyében?

  • Az elsőfokú bíróság ítélete:
    Az elsőfokú bíróság kimondta, hogy a társasház közös területeit minden tulajdonos jogosult használni, de ezt nem teheti mások jogainak sérelmére. Az alapító okirat rendelkezéseitől a tulajdonosok nem térhetnek el egyoldalúan. Mivel a kapu lezárása korlátozta az alperes mozgásszabadságát, a bíróság elutasította a felperes keresetét, és helybenhagyta a jegyző döntését.
  • A másodfokú bíróság ítélete:
    A másodfokú bíróság már eltérően vélekedett a birtokvédelmi eljárás ügyében, határozatával megváltoztatta az elsőfokú döntést. Indoklásában kifejtette, hogy a kapu kulcsrazárása nem akadályozta ténylegesen az alperest a kert használatában, hiszen a felperes biztosított számára kulcsot. Ennek alapján úgy ítélte meg, hogy a felperes nem követett el birtokháborítást.
  • A Kúria döntése:
    Az ügy a Kúria elé került, amely végül hatályon kívül helyezte a másodfokú ítéletet, és helybenhagyta az elsőfokú döntést. A Kúria álláspontja szerint a kapu lezárása önkényesen, a többi tulajdonos megkérdezése és hozzájárulása nélkül történt. Mivel ez sértette az alperes birtoklási jogát, a felperes magatartása birtokháborításnak minősült.

Az ügy végső kimenetele: a kapu maradhat, a kulcsnak mennie kell

A Kúria döntése értelmében a felperes köteles volt megszüntetni a kapu kulccsal történő lezárását, ezzel visszaállítva a közös terület zavartalan használatát. Az ítélet megerősítette, hogy a társasházi közös területek használatát minden tulajdonos jogainak tiszteletben tartásával kell szabályozni, és az egyoldalú intézkedések jogellenesek lehetnek.

Konklúzió: a többi lakó jogait is figyelembe kell venni!

A fentiekből egyértelmű, hogy jogosan indult a birtokvédelmi eljárás. Ez az eset rávilágít arra, hogy a társasházi közös területek használata során minden tulajdonosnak figyelemmel kell lennie a többiek jogaira. Az egyoldalúan meghozott döntések – még ha biztonsági szempontok is indokolják – birtokháborításnak minősülhetnek. A jogviták elkerülése érdekében érdemes minden változtatás előtt a társasház közösségével és a közgyűléssel egyeztetni, hogy a közös használat minden fél számára elfogadható és jogszerű maradjon.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom