A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Szabhat ki a társasház pénzbírságot egy lakóra?

A közgyűlés ezúttal túl messzire merészkedett.

50 000 Ft-os büntetés a szervezeti és működési szabályzatban

Egy társasház közgyűlése úgy döntött, hogy a társasház közös rendjét megszegő lakókat saját szabályaik szerint pénzügyi szankciókkal sújthatják. Az SzMSz (Szervezeti és Működési Szabályzat) előírta, hogy aki nem lomtalanítási időszakban helyez ki lomokat, annak 50.000 Ft „kárminimumot” kell fizetnie. Egy lakó ezt nem hagyta annyiban, és bíróságra vitte az ügyet, mondván, hogy egy társasház nem szabhat ki pénzügyi büntetéseket.

Az ügy háttere: a társasház jogai meddig terjednek?

A felperes keresetében azt kérte, hogy a bíróság nyilvánítsa érvénytelennek az SzMSz ilyen típusú határozatait. Álláspontja szerint egy társasház nem hozhat olyan szankciókat, amelyekkel közvetlen anyagi büntetést ró ki a lakókra. A vitás kérdés lényege az volt, hogy a társasház rendelkezhet-e olyan jogkörrel, amely pénzügyi szankciókat állapít meg, vagy ezt csak bírósági úton érvényesítheti.

A bírósági döntések

Elsőfokú bíróság: ilyet nem tartalmazhat a szervezeti és működési szabályzat

A bíróság kimondta, hogy a közgyűlés határozata érvénytelen. A bíróság szerint a törvényből következően a közgyűlésnek nincs hatásköre pénzügyi szankciók, anyagi büntetések meghatározására. Azt is hozzátette, hogy a törvényben meghatározott kamatlábtól való eltérés csak szerződésben lehetséges, ahogy a kötbér kikötése is csak szerződés útján történhet. A bíróság a társasházat a perköltségek megfizetésére is kötelezte.

Másodfokú bíróság: saját szankciórendszer kizárva

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú döntést. Indoklása szerint az SzMSz célja a társasházi tulajdonostársak közötti viszonyok szabályozása, azonban a szabályok megsértésének szankcionálására a jogszabályok által biztosított állami jogvédelmi eszközöket kell alkalmazni.

A bíróság szerint a szervezeti és működési szabályzatban ismertetett büntetés érvénytelen. Saját szankciórendszert létrehozni, felállítani ugyanis jogszabályba ütközik. Továbbá az SzMSz-ben szereplő kárminimum és pénzbírság csak a rendes bírói úton, államilag garantált jogi eszközökkel érvényesíthető.

A Kúria végső döntése

A Kúria egyetértett az alsóbb fokú bíróságokkal. A társasház, a közös képviselő, de még a közgyűlés sem jogosult bírság, büntetés kivetésére, ezek beszedésére. Egyetlen társasházi szerv sem képes ilyen kötelezettséget előírni a lakók számára. A szankcionálás kizárólag állami jogvédelmi eszközökkel (pl. bírósági út) érvényesíthető.

Az ügy kimenetele

A döntés után a társasháznak nem maradt más lehetősége, mint visszavonni a szervezeti és működési szabályzat ezen részét. A lakók a jövőben kizárólag bíróság előtt érvényesíthetik kárigényeiket, ha valaki megszegi a közös szabályokat.

Konklúzió: egy társasház jogai nem terjednek ki mindenre

Bármit is tartalmaz a szervezeti és működési szabályzat, egy társasház nem lehet „magánítélőszék”, amely pénzügyi szankciókat szab ki a lakóira. A jogalkotás és jogalkalmazás közötti határokat nem lehet elmosni, még akkor sem, ha a lakók többsége egyetért egy adott szabály bevezetésével.

Az ilyen jellegű viták bírósági úton oldhatóak meg, az ilyen szankciókat kizárólag jogszabályok által biztosított állami jogvédelmi eszközökkel lehet kikényszeríteni.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom