Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

Van szabály arra vonatkozóan, hogy hány kutyát lehet tartani?

Kutyaszorítóban a közgyűlés – A társasházi állattartás korlátai.

Kutyatartás társasházban: a nyolc spániel sok(k)?!

Egy társasház lakója és lánya nyolc spánielt tartott lakásában, de a közgyűlés határozata szerint ennél jóval kevesebb állatot engedélyezett az SzMSz és a házirend. A lakó és lánya nem értett egyet a szabályozással, és bíróságra vitte az ügyet, mondván, hogy a társasház nem korlátozhatja, hány négylábú kedvencet tarthat az otthonában.

Az ügy végül egészen a Kúriáig jutott, amely kimondta, hogy a társasház bizonyos feltételek mellett valóban szabályozhatja az állattartást.

Hány kutyát lehet tartani? – Válasz a házirendben

A társasház közgyűlése elfogadta az SzMSz-t és a házirendet, amely világosan meghatározta, hogy egy lakásban legfeljebb egy kutya és egy macska, vagy két macska, vagy két közepes testű kutya tartható. Az érintett lakók (a felperesek) viszont nyolc spánielt neveltek, ami miatt a társasház közössége panaszkodott. A közgyűlés határozatot hozott az állattartás szabályozásáról, azonban a felperesek ezt jogsértőnek tartották.

A közgyűlési határozat érvényességével kapcsolatban is felmerültek problémák:

  • A jegyzőkönyvben nem szerepelt a jelenlévő tulajdonosok tulajdoni aránya.
  • A levezető elnök utólag írta alá a dokumentumot.

Mindezekre hivatkozva a felperesek keresetet nyújtottak be, kérve a közgyűlési határozat érvénytelenségének megállapítását.

Kutyatartás társasházban – Hogyan döntött az ügyben a bíróság?

Elsőfokú ítélet – jogos a korlátozás

A bíróság az egyik felperes (a II. rendű felperes) keresetét már az elején elutasította arra hivatkozva, hogy nincs perbeli legitimációja. Az ingatlan tulajdonosa (az I. rendű felperes) ügyében azonban érdemi döntés született: a bíróság kimondta, hogy a társasház jogszerűen korlátozhatja az állattartást, ha az nem ütközik jogszabályba és a tulajdonosok érdekeit védi.

Másodfokú ítélet – a spánielek mégis maradhatnak

A másodfokú ítélet már árnyaltabb volt a kutyatartás társasházban kérdéskörben: a bíróság megállapította, hogy a lakóközösség nem korlátozhatja az állattartást olyan mértékben, hogy az a tulajdonosok alapvető jogait sértse. Így az állattartásra vonatkozó házirendi szabályozás érvénytelennek minősült. Az ítélet kimondta, hogy a társasház hatáskörét túllépte, amikor az állattartást ennyire szigorúan megszabta.

Kutyatartás szabályai társasházban – A Kúria döntése

A legfelsőbb bíróság, a Kúria, végül visszafordította a másodfokú döntést, és kimondta, hogy a társasházak igenis szabályozhatják az állattartást, ha az nem sért alapvető jogokat és a közösség érdekét szolgálja.

A kutyatartás társasházban gyakran szabályokhoz kötött! A házirend nem írhat elő teljes tiltást, de meghatározhatja az állatok számát és méretét, ha az:

  • összhangban van a társasház működésével,
  • nem jelent aránytalan terhet a lakóközösség többi tagjára,
  • a többségi tulajdonosok jogszerű döntésén alapul.

A Kúria ezért hatályon kívül helyezte a másodfokú ítéletet, és helybenhagyta az elsőfokú bíróság döntését: a társasház határozata érvényes maradt, így a felpereseknek alkalmazkodniuk kellett a szabályozáshoz.

Mi lett a spánielekkel?

A döntés értelmében a társasház lakóinak tiszteletben kell tartaniuk a házirendet, különösen akkor, ha az nem ütközik jogszabályba és a közösségi együttélést szolgálja.
Ez a kutyatartás társasházban dilemmára is vonatkozik. Bár a felperes szerette volna, ha mind a nyolc spániel maradhatna, a Kúria döntése értelmében az állatok számát csökkentenie kellett.

Konklúzió: be kell tartani a társasházi állattartás szabályait, ha azok ésszerűek

Ez az ügy jól rávilágít arra, hogy a társasházak szabályai nem korlátozhatják indokolatlanul a tulajdonosok jogait, de bizonyos esetekben a közösség érdekében ésszerű szabályokat hozhatnak.

A társasházi állattartás szabályai nem lehetnek önkényesek, de a közgyűlés döntéseit figyelembe kell venni. Ha egy tulajdonos „túlzásba viszi” a kutyatartást, az a többi lakóra is hatással lehet – és ezt a bíróság is elismerte.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom