Társasház alapítása és az időtényező

Kötelezettségvállalás bejegyzés előtt

Érvényes a társasház döntése, ha még papíron nem is létezik?

A társasház alapítása megtörtént, de a földhivatali bejegyzés évekbe telt

Ez a történet igazolja, hogy néha a jogi idővonalak nem egyértelműek. A társasház alapító okirata ugyan elkészült, de a földhivatali bejegyzés éveket csúszott. Eközben a közösség nem tétlenkedett: a közgyűlés határozatot hozott, amely alapján az intézőbizottság tagjai, köztük a felperes is, költségeiket elszámolhatták, sőt, a felperes havi tiszteletdíjat is kaphatott számla ellenében. Mindez rendben is ment… amíg a társasház bejegyzése után valaki úgy nem döntött, hogy mégsem jó ez így.

Az ügy háttere

A felperes keresetet nyújtott be, követelve a megbízási díját és a költségtérítést a társasháztól. Az alperes, vagyis maga a társasház, azonban arra hivatkozott, hogy a bejegyzés előtti döntések nem kötelezik őt, és egyébként is, az idő múlása miatt az igény elévült. De vajon egy társasház valóban kihúzhatja magát a saját múltbéli döntései alól?

A bírósági döntések

Első fok: Köt a múlt!

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapította: a társasház alapítása jogilag megtörtént, ezért bizony kötelesek fizetni. Az indoklás szerint a tulajdonközösség döntései visszamenőleg is érvényesek a bejegyzéstől számítva.
Az elévülést sem találta megalapozottnak, hiszen a felperes többször is fizetési felszólítást küldött, amelyek megszakították az elévülést. Hiába döntött tehát a közgyűlés úgy, hogy nem fizet, ettől még a követelés jogszerűen fennáll.

Másodfok: Ha egyszer elismertük, nem vonhatjuk vissza

Az alperes fellebbezett, de a másodfokú bíróság helybenhagyta az ítéletet. Rámutatott, hogy az alperes egy másik perben már elismerte, hogy a bejegyzés előtti határozatok visszamenőleg is érvényesek – így most nem érvelhet ennek az ellenkezőjével. Az önellentmondás nem a legerősebb jogi taktika…

A Kúria döntése: Hiába csúszott a társasház bejegyzése…

A legfelsőbb bírói fórum, a Kúria sem látta indokoltnak az ügy újragondolását: elutasította az alperes felülvizsgálati kérelmét, és fenntartotta az addigi ítéleteket. Megerősítette, hogy egy bejegyzés előtt álló tulajdonközösség önállóan vállalhat kötelezettségeket, és azok a társasház bejegyzése után is érvényben maradnak. Függetlenül attól, hogy a bejegyzés jóval később valósult meg, mint a társasház alapítása hivatalos okirattal.
A Kúria arra is rámutatott, hogy a társasház ugyan nem jogutódja a korábbi tulajdonosi közösségnek, de ettől még ugyanazok az emberek alkotják – így a kötelezettség is velük marad.

Konklúzió

Egy kis érdekesség: társasház alapítása már akkor is lehetséges, ha az ingatlan még fel sem épült teljesen. És innentől kezdve bizony már vannak jogi kötelezettségek.

Ez az eset világosan megmutatja, hogy egy társasház nem mentesülhet a bejegyzése előtti döntései alól pusztán azért, mert akkor még nem volt „hivatalosan” társasház. A közösség jogi értelemben folytonos, és ha egy döntést meghoztak, annak következményei vannak – akár évekkel később is. Ha tehát egy társasház a megalakulás előtt kötelezettségeket vállal, azokkal a bejegyzés után is számolnia kell.

További cikkek

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Urnák a társasház alagsorában

A társasház alagsorában lévő urnáknak menniük kellett! Mi volt a döntés hátterében? Egy vallási egyesület különös jogi esete. Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom