Urnák a társasház alagsorában

A temetkezési törvények figyelmen kívül hagyása…

Mi történt?

Újabb érdekes ügyben döntött a bíróság: egy társasház alagsorában végzett tevékenység kapcsán alakult ki jogvita, amely végül a Kúriáig jutott. Az ítélet fontos kérdéseket tisztázott az urnaelhelyezés szabályai kapcsán.

Az ügyben egy vallási egyesület bejelentette, hogy saját tulajdonú ingatlanában – egy társasház alagsorában – kegyeleti emlékhelyet kíván kialakítani. Az elképzelés szerint itt egyházi és polgári búcsúztatásokat tartottak volna, és a búcsúztatott személyek neveit emléktáblákon helyezték volna el. Az illetékes hatóság először tudomásul vette a tevékenységet, mivel a tervek szerint sem temetésre, sem hamvak tárolására nem került volna sor.

Két évvel később azonban bejelentés érkezett arról, hogy a társasház alagsorában urnákat tárolnak. Az ügyben eljáró hatóság helyszíni szemlét tartott, és megállapította, hogy a helyiségben urnaelhelyezés vagyis temetkezési szolgáltatás folyik, amely engedélyköteles tevékenység.

Az urnaelhelyezés szabályai szigorúak

Az egyesület védekezése szerint az alagsorban létrehozott emlékhely nem minősült temetkezési szolgáltatásnak, és az urnák elhelyezése nem követelt külön engedélyt. A hatóság azonban másképp látta. A temetkezési törvények értelmében az urnaelhelyezés temetkezési szolgáltatásnak minősül, amelyhez szigorú engedélyek szükségesek.

További probléma volt, hogy a társasház alagsori helyisége nem felelt meg a temetkezési emlékhelyekre vonatkozó jogszabályi követelményeknek. A helyiség eredetileg üzletként szerepelt az ingatlan-nyilvántartásban, és a helyi építési szabályok sem tették lehetővé ilyen célú használatát.

Döntés született: Az urnák nem maradhatnak a társasház alagsorában!

A hatóság eljárást indított, és elrendelte, hogy az egyesület szüntesse meg a temetkezési szolgáltatásként működő urnatárolót, és számolja fel az alagsori emlékhelyet. Az egyesület nem rendelkezett a temetkezési tevékenység végzéséhez szükséges engedéllyel.

A bírósági ítéletek

Az egyesület a határozat ellen bírósághoz fordult. A törvényszék azonban elutasította a keresetét, mivel:

  1. Az alagsori helyiség nem minősül temetkezési emlékhelynek, hiszen nem felel meg a törvényben felsorolt feltételeknek (nem templom, altemplom, templomkert stb.).
  2. Az ingatlan-nyilvántartás szerint a helyiség üzlethelyiségként van bejegyezve, és a társasház rendeltetése lakóépület, ahol ilyen szolgáltatás nem végezhető.
  3. Az egyesület a tevékenységhez szükséges engedélyekkel nem rendelkezett.

A bíróság szerint a hatóság eljárása törvényes volt.

Az ítélet kimondta, hogy a társasház alagsora nem tekinthető temetkezési emlékhelynek, mivel az nem felel meg a törvényi követelményeknek. A Kúria szerint az engedély nélküli tevékenység nem sérti az egyesület lelkiismereti és vallásszabadsághoz fűződő jogát, mivel a szabályozás a közérdeket szolgálja.

Miért fontos ez az eset?

Ez az ügy rávilágít arra, hogy temetkezési szolgáltatások végzése szigorúan szabályozott terület, még vallási célból is. A temetkezési törvények figyelmen kívül hagyása semmilyen esetben sem megengedett!

Egy társasház lakóingatlan, amelyben csak a törvényi előírásoknak megfelelő tevékenység végezhető. Az engedély nélküli használat komoly jogi következményekkel járhat.

Konklúzió

A temetkezési szolgáltatások nyújtása, az emlékhelyek létrehozása vagy az ehhez hasonló tevékenységek alapos tervezést igényelnek. Minden vonatkozó jogszabályt be kell tartani, továbbá az illetékes hatóságok engedélyeinek beszerzésére is szükség van. Ez nemcsak jogi, de a közösségi együttélés szempontjából is alapvető fontosságú.

További cikkek

Társasház alapítása és az időtényező

Egy társasház alapítása többlépcsős folyamat. Egy valós eset, amikor éveket csúszott a bejegyzés. Jogosan követeli a felperes a pénzt? A válaszért kattintson!
Tovább olvasom

A szervezeti és működési szabályzat nem mindennapi tartalma

Vajon tartalmazhat pénzügyi szankciót a szervezeti és működési szabályzat? Meddig terjednek egy társasház jogai? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

Közgyűlési határozat megtámadása

A közgyűlési határozat megtámadása bármely tulajdonostárs által kezdeményezhető. Mi van akkor, ha a közgyűlés összehívása nem volt szabályos? Válasz a cikkben!
Tovább olvasom

A közös költség szabályai lakásvásárláskor – Mi van akkor, ha az előző lakó nem fizetett?

Lakásvásárláskor a közös költség szabályai okozhatnak némi fejtörést. Kinek kell megfizetnie az előző lakó hátralékát? Ismerjen meg egy valós jogi esetet!
Tovább olvasom

Társasházi közös tulajdon felújítása

Kinek a feladata a társasházi közös tulajdon felújítása? Jogvita egy társasház és egy templom között a közös tető miatt. Ismerje meg a bíróság döntését!
Tovább olvasom

Kutyatartás társasházban – Hol a határ?

A kutyatartás társasházban sok problémát vet fel. Melyek az állattartás szabályai? Nyolc kutya a lakásban már túl sok? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!
Tovább olvasom

A társasházi közgyűlés döntése: Időt kérünk!

A társasházi közgyűlés halasztást kért. Vajon emiatt tényleg érvénytelen a határozat? Mi állt a meghívóban? Kattintson, és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasház SzMSz-módosítás írásban nem jó?

Elég az írásbeli szavazás a társasház SzMSz módosításához? Mi van akkor, ha a tulajdonostársak közgyűlést szeretnének? Kíváncsi a válaszra? Kattintson!
Tovább olvasom

Egy kulcsfontosságú ügy: Jogos birtokvédelmi eljárás vagy csak egy vaskos félreértés?

Egy vaskapu miatt indult birtokvédelmi eljárás. Tényleg jogosan merült fel birtokháborítás? Egy nem mindennapi társasházi jogvita története. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Balul sikerült társasház alapító okirat módosítás

A társasház alapító okirat módosítás nem lehet hanyag vagy hiányos. Érvénytelen az okirat, ha valami kimarad? Kattintson és ismerjen meg egy valós esetet!
Tovább olvasom

A társasházi közös költség megfizetése miatt indított per elbukott!

Egy lakó, aki megúszta a társasházi közös költség megfizetését. Hogyan történhetett ez meg? Mi volt a bírósági döntés hátterében? Kíváncsi? Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasházi közös költség túlfizetése

A közös költség tartozás komoly jogviták alapját képezheti. Mi van, ha nem ismerik el a túlfizetést? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Társasház alapító okirat speciális rendelkezése. Kié a gépkocsibeálló?

Mi a helyzet akkor, ha a társasház alapító okirat speciális rendelkezést tartalmaz egy gépkocsibeállót illetően? Kíváncsi a válaszra? A cikkért kattintson!
Tovább olvasom

Vita közös költség tartozás miatt – Meleg víz vagy hideg zuhany?

Hiába lett befizetve a közös költség tartozás, mégis pórul járt! Miért fontos a közgyűlési határozat? Egy társasházi lakó tanulságos esete. Olvasson tovább!
Tovább olvasom

Szomszédjogok építkezés, felújítás során: a jogellenes szellőző esete

A szomszédjogok építkezés, felújítás során is érvényesek! Valós birtokháborítási eset. Egy balul sikerült átalakítás tanulságos története. A cikkért kattintson!
Tovább olvasom